TESTIRAJTE SE NA COVID-19!

U nastojanju da pomognemo u procesu suzbijanja pandemije i povratka životnih aktivnosti na put prije izbijanja pandemije, Eurofarm Centar Vam nudi uslugu serološkog testiranja na virus COVID-19.

Cijena pojedinačnog testa je 60 KM. Testiranje se vrši u svim našim poslovnim jedinicama (Sarajevo, Tuzla, Visoko i Goražde).

Na osnovu uzetog uzorka krvi, rezultati su gotovi za samo 10-15 min. Rezultati pokazuju prisutvo ili odsustvo IgG i/ili IgM antitijela.

• Ukoliko su u krvi  prisutna (pozitivna) samo IgG antitijela –   pacijent je bio zaražen, razvio  je imunitet, nije zarazan.
  • Ukoliko su u krvi prisutna (pozitivna)  IgM antitijela –  pacijent trenutno ima infekciju, razvija imunitet, ali je zarazan. U skladu sa uputama Epidemiološke službe neophodna je samoizolacija i kontrola testa nakon dvije sedmice. Ako je osoba duže od 7 dana bila ranije u samoizolaciji potrebna je kontrola nakon 7 dana. Bitno je napomenuti da inficirana osoba može, ali i ne mora imati simptome COVID-19.
  • Ukoliko su prisutna (pozitivna) oba antitijela (IgG i IgM) –  pacijent još uvijek ima prisutnu infekciju i postepeno razvija trajni imunitet. U skladu sa uputama Epidemiološke službe neophodna je samoizolacija i kontrola testa nakon dvije sedmice. Ako je osoba duže od 7 dana bila ranije u samoizolaciji potrebna je kontrola nakon 7 dana.
  • Ukoliko nisu prisutna (negativna) antitijela (IgG i IgM) –  pacijent nema znakova imuniteta na COVID-19, ali se ne isključuje da infekcija postoji u ranoj fazi. Ako postoji sumnja na kontakt ili su prisutni simptomi ponoviti test za tri do sedam dana.

Negativni rezultati serološkog testiranja na COVID-19 ne isključuju infekciju iz razloga što antitijela možda nisu imala dovoljno vremena da se formiraju. Pacijenti kod kojih nisu bila prisutna IgG i IgM antitijela (negativni) treba ponovno testirati za tri do sedam dana, a pozitivne rezultate treba potvrditi i drugim metodama PCR ili radiološki u izraženijim slučajevima.