ŠTA JE TO TROMBOFILIJA I KOME SE PREPORUČUJE TESTIRANJE NA OVU BOLEST?

Trombofilija test je test nasljednih rizika poremećaja zgrušavanja krvi.

Trombofilija je sklonost ka nastanku krvnog ugruška ili tromba zbog postojanja urođenog i/ili stečenog poremećaja zgrušavanja krvi koji može uzrokovati spontani pobačaj, tromboze, plućne embolije te srčani i moždani infarkt.

Spontani pobačaji u drugom ili trećem tromjesečju trudnoće mogu biti posljedica poremećaja koagulacije koji negativno utiče na funkciju posteljice, a što je moguće spriječiti relativno jednostavnim, i za nerođeno dijete neškodljivim, medicinskim tretmanima.

Više faktora utiče na nastanak trombofilije, međutim najvažniji faktor jeste genetska predispozicija. Testiranje na trombofiliju se preporučuje prije operativnih zahvata, tokom trudnoće i kod spontanih pobačaja, kod hormonskih terapija i kontracepcije, kao i preventivno, zbog porodičnih rizika.

U Eurofarm Centar Laboratoriji možete izvršiti genetičko testiranje na 5 mutacija koje su najčešći uzročnici ovog poremećaja.

Trajanje analize tri do pet dana.

Za sve dodatne informacije pozovite na kontakt telefon 033/944-214.

Comments are closed.