SMJERNICE ZA KUĆNU IZOLACIJU OSOBA KOJE DOLAZE IZ NR KINE, ITALIJE, JUŽNE KOREJE, IRANA, NJEMAČKE, FRANCUSKE I ŠPANIJE

Za strane državljane sa privremenim i stalnim boravkom u Bosni i Hercegovini (BiH) i BiH državljane, koji dolaze u BiH, a u zadnjih 14 dana su boravile u NR Kini, Italiji, Južnoj Koreji, Iranu, Njemačkoj, Francuskoj i Španiji računajući od dana ulaska u BiH.

• Ukoliko se osjećate dobro i nemate simptome respiratorne bolesti, možete putovati direktno prema Vašoj kući ili hotelu.
  • Kada stignete kući ili u hotel, morate ograničiti aktivnosti izvan Vašeg doma/hotela – ostati kod kuće / u hotelu.
  • Potrebno je redovito javljati se nadležnom kantonalnom zavodu za javno zdravstvo.
  • Potrebno je redovito pratiti simptome: povišena temperatura, kašalj, otežano disanje, druge rane simptome bolesti kao što su groznica, grlobolja, bolovi u mišićima.
  • Ne ići na posao, u školu / univerzitet, javna mjesta, ne koristiti javni prijevoz i taksi.
  • Izdvojiti se od ostalih ukućana.
  • Izbjegavati zajedničke prostorije i nositi medicinsku masku u slučaju kretanja u tim prostorijama i u prisustvu ukućana.
  • Izbjegavati primanje posjetilaca.
  • Redovito čistiti i dezinficirati površine u kupatilu i toaletu.
  • Često i temeljito prati ruke vodom i sapunom 20 sekundi. Kao alternativa, može se koristiti sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola.
  • U slučaju pojave simptoma, odmah kontaktirati odgovornu osobu nadležnog kantonalnog zavoda za javno zdravstvo.
  • Ukoliko se pojave simptomi, nositi medicinsku masku.
  • Ukoliko se ne pojave simptomi unutar 14 dana od dana zadnjeg izlaganja, osoba se ne smatra više pod rizikom od pojave bolesti COVID-19.