Sleep apnea i STOP – Bang upitnik

• Sleep apnea predstavlja ozbiljan poremećaj koji uzrokuje da tokom sna “zaboravljamo da dišemo“, odnosno na trenutke zaista prestajemo sa disanjem.
  • Kako se ovaj poremećaj javlja tokom sna o tome nas najčešće obavještavaju naši ukućani.
  • Sleep apneu karakterišu prestanak disanja i izrazito smanjenje protoka vazduha kroz disajne puteve, tokom spavanja, u trajanju dužem od 10 sekundi.
  • Ono što je zabrinjavajuće je da svaki 20 čovjek pati od sleep apnee – to je čak 5% opće populacije!
  • Kod pacijenata koji se bore sa arterijskom hipertenzijom, a čija terapija slabo djeluje, pojava Sleep apnee je nevjerovatnih 50%.
  • Pošto se javlja tokom sna, sleep apnea je jedan od najčešćih krivaca iznenadnih smrti tokom sna.

• Screening metoda za sleep apneu je STOP – Bang upitnik koji se nalazi na slici ispod i na isti možete odgovoriti te saznati da li i u kojoj mjeri postoji rizik za sleep apneu!​