Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) rak je vodeći uzročnik smrtnosti u svijetu!
Rak je izraz za veliku skupinu bolesti koje mogu zahvatiti praktički svaki dio tijela.Nastaje iz jedne stanice nizom transformacija i prelazaka iz predmalignih promjena do malignih tumora. Metastaziranje, ubrzano stvaranje abnormalnih stanica koje se mogu proširiti na susjedne dijelove tijela i u druge organe, glavni je uzrok smrti zbog maligne bolesti.
Broj osoba oboljelih od zloćudnih bolesti u stalnom je porastu, što je u najvećoj mjeri posljedica povećanog očekivanog trajanja života i većeg broja osoba starije dobi u kojoj se rak češće pojavljuje.
Međunarodni dan borbe protiv raka obilježava se 4. februara kako bi se podigla svijest o raku i potaknula njegova prevencija, rano otkrivanje i liječenje.
U 2019. godini Svjetski dan borbe protiv raka pokrenuo je trogodišnju kampanju pod sloganom “Ja jesam i ja hoću” – (engl. “I Am and I Will”) i trajat će do 2021. godine.
Evropski kodeks protiv raka Međunarodne agencije za istraživanje raka preporučuje 12 koraka koje svaka osoba može sama poduzeti radi smanjenja rizika od dobijanja raka:
- Ne pušiti.
- Ne izlagati se duhanskom dimu iz okoline.
- Održavati prikladnu tjelesnu težinu.
- Hraniti se zdravo.
- Vježbati i kretati se.
- Smanjiti unos alkohola.
- Smanjiti izlaganje suncu, naročito djece.
- Na radnom mjestu se zaštititi od tvari koje uzrokuju rak.
- Provjeriti nivo radona u svojoj oklini, te visoke vrijednosti smanjiti.
- Cijepiti djecu protiv hepatitisa B (novorođenčad) i humanog papiloma virusa (HPV) za djevojčice i dječake prije stupanja u pubertet.
- Prakticirati dojenje (žene).
- Biti aktivan sudionik/ca u programima za rano otkrivanje raka debelog crijeva (muškarci i žene), dojke (žene) i vrata maternice (žene).